ČLÁNKY, TEXTY, FOTO ...

Rychlý růst novinek

50 let práce u jedné firmy

 

Autor článku: Zdeněk Vohradník

Firmou o které píši, byl výrobce elektrických spotřebičů v Hlinsku. Měl postupně tři názvy: ESA, Elektro-Praga a ETA. Pracoval jsem zde v letech 1953 – 2003. V této sérii článků chci popsat, jak to vše, z mého pohledu, probíhalo.

 

04. Rychlý růst novinek – rok 1943

Když jsem se seznamoval s přeměnami a rozvojem firmy před tím než jsem přišel do Hlinska, překvapilo mě zejména rychlé tempo zavádění nových výrobků. Během prvních sedmi let od vzniku firmy bylo zavedeno do sériové výroby 16 nových produktů. A to za situace, kdy se zde teprve vytvářel potřebný technicko - hospodářský aparát. Bylo to tím, že až do roku 1948 využíval podnikatel Jan Prošvic vlastní vývojové středisko v Praze.

Protože společnost ESA vznikla za druhé světové války, byla prvním oficiálním výrobním programem firmy vojenská výroba – telefonní rozdělovače k protitankovým bateriím. Vedle toho se však tajně začaly vyrábět také elektrické spotřebiče.

Prvním výrobkem tohoto druhu byla jednoduchá suchá žehlička se stojánkem. V roce 1945 se jich již vyrobilo 200 000 ks a do roku 1955, kdy byla nahrazena modernějším modelem 203, se jich prodalo 1,6 mil. kusů. Podobně jako u dalšího sortimentu se i u žehliček různě experimentovalo. V letech 1951 a 1952 se např. začaly vyrábět krejčovské žehličky v dámském a pánském provedení, cestovní žehlička PETITA typ 202, později slavná žehlička s kosočtvercovou deskou apod. Měly však krátkou životnost a převládly klasické suché žehličky, které se brzy staly i významným exportním artikle.

Druhým elektrickým spotřebičem ve výrobním programu firmy se staly v roce 1945 elektrické vařiče. První jednoduchý jedno plotnový vařič s nestandardním typovým číslem 60-00 se vyráběl až do roku 1957 a prodalo se jich cekem 1,7 mil. kusů.

Prvním rotačním spotřebičem byl elektrický kávomlýnek Univerzál Cyklon, který se začal vyrábět v roce 1948. Na tento kávomlýnek byla zakoupena licence ve Švýcarsku.

Na základě zakoupené licence na výrobu topných těles byl zaveden další sortiment - ponorné ohřívače vody. První model č. 181/2 se vyráběl od roku 1950 až do roku 1967. Prodalo se jich přes půl miliónu kusů.

V roce 1950 se také začaly vyrábět první ventilátory ve stolním, nástěnném a stropním provedení. Byly to předchůdci později vyvinutých teplovzdušných ventilátorů.

V roce 1951 se rozrostl sortiment firmy o další rotační spotřebič – elektrický šlehač typ 433. U tohoto druhu výrobků již probíhala rychlá inovace. Po 4 – 5 letech následovaly další modely.

Autor: Zdeněk Vohradník.

Foto: MF Dnes k článku “Vždy budu rád dělat Etě reklamu

 

 

Vyhledávání

Fotografie použita dle Creative Commons AGirlNextDoor  © 2008 Všechna práva vyhrazena.