ČLÁNKY, TEXTY, FOTO ...

V 96 letech léčí lidi, řídí auto a jezdí na běžkách

05.07.2012 08:50

Profesor MUDr. Karel Lewit, DrSc. Je zakladatelem moderní funkční diagnostiky a léčby vertebrogenních onemocnění a manuální a reflexní terapie.

V Centru komplexní péče Dobřichovice se stále věnuje, dvakrát v týdnu, pacientům a předává své bohaté zkušenosti dalším zdravotníkům prostřednictvím školicích akcí a seminářů. Pacienti k profesoru Lewitovi přijíždějí z nejrůznějších částí České republiky i ze zahraničí

V uplynulých letech poskytl profesor Lewit několik obsáhlých rozhovorů. Poslední uskutečnila známá redaktorka přílohy Lidových novin Pátek, Alena Plavcová, 5. 6. 2012. Za přečtení stojí všechny. Pro náš web jsem z nich vybral několik úryvků, které jsou vhodné pro naši rubriku.

Foto: internet. Otázky A. Plavcové:

 

Baví vás ještě svět?

No jistě. Jinak bych tady už nebyl. Baví mě učit mladé. A ta moje práce pořád dává výsledky.

Může vás v tomto věku ještě něco překvapit?

Když máte oči otevřené, pořád vás něco nového překvapuje. I pacient. Každý pacient je jako detektivka.

Co vás dneska nejvíc těší?

Skoro vždycky se něčím potěším tady na zahradě. A určitě mě taky těší, jak se mladí všemu dobře učí.

Je nějaká životní filozofie, jak se dožít stáří v dobré kondici?

Je to tak, že člověk nemá být příliš citlivej na své vlastní tělo. To je asi nejlepší strategie pro vysoký věk. A když chcete ještě pracovat, asi záleží taky trochu na způsobu práce. … Ale nechci říct, že mě nikdy nic nebolí. No tak si odpočinu a zase to přestane.

Názory profesora Lewita na pohyb:

  • Hodně se mluví o ekologii, ale i náš pohybový režim je vlastně také znečištěný. Lidé se dříve víc hýbali. A také způsob práce byl jiný. Naše tělo se nehodí do 21. století.
  • Člověk je dělaný na chůzi, při které je vždy jedna noha v dotyku se zení. Proto bych určitě nedoporučil populární jogging – kvůli tvrdému doskoku.
  • Za relativně dobrou disciplínu považuji běžky, protože je blízko chůzi. I dneska, když je sníh, běžkuju na těch loukách tady okolo, protože jsou úplně rovné.
  • Když špatně chodíte, bolí vás celá záda. Proto je také docela dobré chodit s těmi dvěma hůlkami, i já jsem si je pořídil – je to příjemný, protože to zvyšuje stabilitu. Rovnováha je totiž ve stáří horší. Přitom udržení rovnováhy ve vyšším věku hraje docela velkou roli. A když mám dvě hole, jde to samo.
Zpět

Vyhledávání

Fotografie použita dle Creative Commons AGirlNextDoor  © 2008 Všechna práva vyhrazena.