ČLÁNKY, TEXTY, FOTO ...

7 POČÍTAČ SE POSTARÁ O VAŠE PENÍZE

12.05.2010 10:47

 Vedle surfování po internetu, mailování, webových stránek apod., existuje v domácnosti i řada dalších činností vhodných pro počítač. Ten se může starat o tak rozdílné věci jako jsou peníze, zdraví nebo digitální fotografie. A existuje řada dalších věcí. Dnes začneme financemi.

Nechte počítač kontrolovat vaše finance.

I když důchody nejsou tak velké, řešíme často otázku „kam ty peníze mizí“. Pokud máte počítač, bylo by zbytečné vést si záznamy o výdajích v nějakém sešitě. Prvním krokem ke změně je zavést si internetové bankovnictví. Pak si nechat důchod a další příjmy posílat do banky. Ta pak zajistí podle vašich pokynů úhradu všech opakovaných plateb.

Sami pak můžete dávat pomocí počítače pokyny k jednorázovým platbám, dobíjení mobilů a pod, takže skoro odpadnou cesty do banky nebo na poštu. Když si ještě zvyknete platit platební kartou, stačí pak nosit sebou jen minimum peněz. Je to dobrá prevence proti ztrátě nebo krádeži. Po skočení měsíce se dozvíte z výpisu, za co jste tolik peněz utratili.

Když si budete ukládat do počítače, podle výpisů z banky, příjmy a výdaje za jednotlivé měsíce vedle sebe, počítač to za rok sečte a celoroční údaj můžeme porovnat s přehledem za minulý rok. Pak např. zjistíte, jak se vám zvýšila položka za telefonování.

Pokud jste investovali do akcií nebo podílových fondů, můžete si nechat na některém serveru sledovat vývoj vašeho portfolia. Někde jsou ochotni posílat Vám výsledky mailem v třeba každý měsíc.

Domácí evidence na počítači.

Podle našich zkušeností je dobré si zapisovat do počítače také roční spotřebu elektřiny, studené a teplé vody, tepla, plynu apod.ve fyzikálních jednotkách i v Kč. Pak si můžete spočítat, jak se při současném zdražování na vyšších nákladech podílí vlastní spotřeba nebo ceny. Není to samoúčelné. Např. po předloňském zateplení domu a výměně oken bylo krásně vidět velmi zajímavé úspory plynoucí z této modernizace. Loni na jaře, když jsme vyřadilistarý mrazák, jsme byli překvapení velkým snížením spotřeby elektřiny. Kdo si rád hraje s počítačem jako já, může si k tomu sestavit i grafy.

Počítač nám pomůže při modernizaci a obnově zařízení domácnosti.

Během patnácti let v důchodu jsme téměř obnovili zařízení domácnosti a pořídili si některé nové přístroje. Technický pokrok postupuje mílovými kroky i v tomto oboru. Před zakoupením nového kuchyňského zařízení se proto vyplatí informovat se o nových funkcích a parametrech. Asi jste zjistili, že informace od známých jsou často protichůdné. Někteří rodavači domácích spotřebičů nemívají tolik času na informace a více se řídí výší provize než vašimi potřebami. Spolehlivější je internet. Naleznete tam relativně nezávislé rady odborníků a hlavně nové funkce nakupovaných přístrojů. Pak např zjistíte., že elektrický sporák se sklokeramickou deskou a teplovzdučnou troubou je úplně něco jiného než starý sporák s těžko čistitelnými litinovými plotnami a nedoléhajícími dvířky.

Nakupujeme na internetu.

Většinu věcí lze koupit přímo na internetu. Prodej na internetu meziročně roste o desítky procent. Nejde při tom jen o vliv reklamy, ale o pohodlí, které tento prodej přináší. Naše rodina tomu zcela nepropadla, ale téměř každý nový výrobek si nejprve prostuduji na internetu a pak si ho jdeme „osahat“ do prodejny. Tak jsme např. kupovali poslední auto – manželka si přijela jen upřesnit barvu karoserie a potahy. I to odpovídalo tomu, co jsme viděli na obrazovce. Na internetu si lze také ověřit cenové relace. Existují tam porovnání cen určitého výrobku u různých prodejců. Pomocí zásilkové služby jsme loni kupovali i sadbu jahod. Mohu potvrdit, že zásilka přišla nepoškozená hned druhý den.

Další drobné práce na počítači:

·                    evidence ujetých kilometrů automobilem – kolik jsme ujeli od posledního tankování, průměrná spotřeba benzínu, meziroční srovnání

·                    roční rozpis týdenních služeb na úklid v paneláku

·                    výběr a rezervace knih v knihovně

·                    hledání synonym, cizích slov, citátů apod. pro křížovkáře a hádankáře i pro běžný život a další.

Příští článek: POČÍTAČ POMÁHÁ V PÉČI O ZDRAVÍ

Autor: Zdeněk Vohradník. Foto: J. Vohradníková

Zpět

Vyhledávání

Fotografie použita dle Creative Commons AGirlNextDoor  © 2008 Všechna práva vyhrazena.