ČLÁNKY, TEXTY, FOTO ...

JAK ZAČÍT

20.12.2013 17:01
 

 

K využívání internetu je potřeba mít přístup k počítači, který je připojený k internetu. Nemusíte k tomu mít ani vlastní počítač. Je možné použít komputer příbuzných či známých nebo počítače na veřejných místech (např. v knihovnách). Tato místa se stále rozšiřují. Připojení vlastního počítače k internetu je nejlépe svěřit poskytovateli internetového připojení neboli providerovi.

Zkuste zvládnout počítač sami

K práci na internetu je potřeba mít alespoň základní zkušenosti s ovládáním počítače. Ani toho se však nemusíte obávat. První pomoc vám poskytnou příbuzní a známí. Nejlepší zkušenost mám s vnoučaty. Na většinu věcí přijdete sami systémem „pokus – omyl“. Sám jsem neabsolvoval žádný kurz a zasvětil jsem i manželku. Znám řadu dalších lidí, mj. sedmdesátiletého bratra, kteří v seniorském věku začali používat internet tímto způsobem. Podívat se můžete také do mých dřívějších textů. Viz. níže.

Trochu teorie

Abych čtenáře neodradil hned na počátku, ponechal jsem si vysvětlení pojmů kolem internetu až do druhého článku seriálu. Slovo Internet vzniklo z předpony inter (česky mezi) a anglického slova net (neboli network, česky síť). Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí nazývaných také „síť sítí“.

V rámci Internetu mohou uživatelé využívat mnoho služeb. Nejznámější jsou WWW (což znamená World Wide Web – celosvětová komunikační síť) a e-mail (elektronická pošta) V běžném životě se většinou pojmy WWW a Internet spojují a tak je budeme používat i my.

WWW a elektronická pošta jsou také dvě hlavní činnosti, které na internetu využíváme:

  1. K vyhledávání informací neboli surfování (googlování).

  2. K přijímání/odesílání pošty neboli mailování.

Kvůli těmto věcem zapínáme počítač každý den.

Na závěr ještě jedno upozornění

Internet je svobodný komunikační a informační nástroj, což znamená, že zveřejněné informací nejsou ani nikým kontrolovány nebo odborně editovány. To je si třeba uvědomit při přebírání, případně rozšiřování, jeho informací. Zjištěné údaje na jednom webu je si třeba občas ověřit na jiných odkazech.

Pro nové čtenáře

Jak jsem již uvedl, na svých webových stránkách zveřejňuji různé rady pro seniory. Protože jsem fanda do počítačů, ve většině seriálů se zmiňuji také o tom, jak může i starší generaci využívat výpočetní techniku. Tyto rady jsou určeny zejména pro seniory začátečníky. Jedná se o následující texty:

  • V seriálu „Jak člověk zůstane v duchu stále mladý“ jsou to tři články:

  • Počítače zvyšují duševní aktivitu seniorů

  • K čemu je užitečný počítač v rodině důchodců

  • Jak využívají počítač naši čtenáři

  • Celý seriál: „Počítač v rodině starších seniorů“ s devíti články.

  • V seriálu Jak stárnout důstojně je článek: „S počítačem stárneme důstojněji“

  • V seriálu „Jak vycházet s mladší generací“ je dvojdílný článek: „Technika usnadňuje komunikaci“.

Naleznete je na adrese: https://vohradnik.webnode.cz/nase-rady2/

 


 


 

Zpět

Vyhledávání

Fotografie použita dle Creative Commons AGirlNextDoor  © 2008 Všechna práva vyhrazena.